بشکه مناسب برای مواد شیمیایی؛ بررسی نکات و ویژگی‌های آن

بشکه مناسب برای مواد شیمیایی

 امروزه مواد شیمیایی در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارند و نکات مربوط به بسته‌بندی و حمل‌ونقل آن بسیار حائز اهمیت است. به همان اندازه که کیفیت این مواد شیمیایی می‌تواند تضمین‌کننده کیفیت کاربرد آن باشد اگر لوازم بسته‌بندی آن مناسب نباشد مواد شیمیایی دیگر کاربرد قبل را نخواهند داشت.

بسیاری از مواد شیمیایی به‌ صورت مایع هستند؛ درنتیجه بشکه‌های پلاستیکی می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای نگه‌داری و حمل ‌ونقل آن‌ها بشمار روند. درادامه درمورد بشکه مناسب برای مواد شیمیایی و همه ویژگی‌هایی که این بشکه ها باید داشته باشند صحبت خواهیم کرد.

مواد شیمیایی چیست

 مواد شیمیایی ترکیباتی بسیار واکنش پذیرند که می‌توانند با جنس ظرف نگه دارنده، اشعه ماوراء بنفش و … واکنش دهند و این واکنش می‌تواند خطرناک و آسیب‌زا باشد.  ازجمله این مواد می‌توان به انواع اسیدها، مواد آتش‌زا و…اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های مواد شیمیایی در بشکه پلاستیکی حمل و نگه‌داری آن‌هاست به‌طوری‌که با جنس ظرف و محیط اطراف واکنش ندهند و حمل و نگه‌داری کاملاً ایمن باشد.

رعایت ایمنی در حمل مواد شیمیایی
رعایت ایمنی در حمل مواد شیمیایی

بشکه پلاستیکی چیست

 یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌هایی که امروز صنعتگران و تولیدکنندگان با آن روبرو هستند حمل‌ونقل و نگه‌داری انواع مواد خصوصاً مواد مایع است به‌طوری ‌که این مواد دچار آسیب و افت کیفیت نشوند. در حین حمل‌ و نقل نریزند و از نظر اقتصادی هزینه زیادی شامل نشود. بشکه‌های پلاستیکی از جمله بهترین گزینه‌هایی است که برای حمل‌ونقل و نگه‌داری انواع مواد مثل مواد خوراکی مواد آرایشی مواد شیمیایی و غیره استفاده می‌شود. این ظروف بسته‌بندی در انواع سایز ها و رنگ‌های متفاوت بسته به کاربردشان تولید و در بازار ارائه می‌شود.

بشکه پلاستیکی چیست
بشکه پلاستیکی چیست

 بشکه مناسب برای مواد شیمیایی

 همان‌ طوری ‌که اشاره شد حمل و نگه ‌داری مواد شیمیایی بسیار چالش‌برانگیز است.‌یکی از ظروف نگه‌دارنده بسیار مناسب برای این نوع مواد بشکه‌های پلاستیکی هستند همان‌طوری‌ که می‌دانید بشکه های پلاستیکی در انواع مختلف و با رنگ‌های متفاوت عرضه می‌شود در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌هایی که لازم است بشکه‌ مناسب برای مواد شیمیایی داشته باشد اشاره خواهد شد.

1. طول عمر بالا

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بشکه مناسب برای مواد شیمیایی آن است که پس‌از مدتی دچار فرسودگی یا آسیب نشود و طول عمر بالایی داشته باشد. از مهم‌ترین عواملی که باعث طول عمر بالای بشکه‌های پلاستیکی می‌شود استفاده از مواد اولیه با کیفیت در بدنه بشکه مواد شیمیایی است. در بشکه پلاستیکی همان ‌طوری‌ که اشاره شد ممکن است ظروف نگه دارنده دچار خوردگی و فرسودگی ناشی از واکنش مواد شیمیایی  با ظروف شوند. درنتیجه تولیدکنندگان بشکه شیمیایی برای بشکه مناسب برای مواد شیمیایی  لازم است از مقاوم ترین و باکیفیت ترین مواد ممکن  استفاده کنند تا این ظروف نگه‌دارنده به ‌سرعت غیرقابل ‌استفاده نشود و برای استفاده مصرف‌کنندگان به صرفه باشد.

انواع ظروف بسته بندی برای مواد شیمیایی
انواع ظروف بسته بندی برای مواد شیمیایی

2. مقاوم در برابر تابش فرابنفش

 همان‌طوری‌ که می‌دانید تابش خورشید از اشعه‌های متفاوتی شامل نور رنگی، فروسرخ و فرابنفش تشکیل شده‌است. اشعه فرابنفش در موارد بسیاری می‌تواند برای انسان و محیط‌ زیست خطرآفرین و آسیب ‌زا باشد یکی از مهم‌ترین چیزهایی که ممکن است باعث خطرآفرینی مواد شیمیایی بشود. همین اشعه فرابنفش است. اگر بشکه پلاستیکی در مقابل اشعه فرابنفش مقاوم نباشد. محصولات درون آن کیفیت خود را از دست می‌دهند و بلااستفاده می‌شوند.

3. مقاومت در برابر خاصیت خورندگی مواد

همان‌طوری که اشاره شد برخی مواد خاصیت خورندگی دارند و با ظرف نگه‌ دارنده خود واکنش می‌دهند و باعث کاهش طول عمر و تخریب مواد شیمیایی می‌شود درنتیجه بشکه های پلاستیکی باید از موادی ساخته شوند که در مقابل این خاصیت مقاوم باشند و در طول زمان دچار آسیب جدی نشود.

4. وزن مناسب

ازآن‌ جا که بسیاری از مواد شیمیایی چگالی بالایی دارند اگر وزن بشکه مناسب برای مواد شیمیایی هم بالا باشد حمل‌ ونقل آن بسیار کار دشواری خواهد بود. توجه کنید که برخی تولیدکنندگان برای کاهش وزن بشکه‌ها از مواد اولیه بی کیفیت استفاده می‌کند. این رهیافت مقاومت بشکه را کم می‌کند و برای مصرف‌کنندگان مناسب نخواهد بود. درنتیجه وزن سبک بشکه‌ مناسب برای مواد شیمیایی باید ناشی از مواد مناسب و البته با کیفیت باشد.

5. مقاومت در برابر تغییر شکل

تغییر شکل می‌تواند به دو صورت اتفاق بیفتد. اولین صورت آن آنست که بشکه پلاستیکی براثر ضربه خارجی و یا اعمال فشار دچار تغییر شکل شود. برای جلوگیری از این منظور لازم است بشکه های پلاستیکی مقاوم طراحی شوند تا در هنگام حمل‌ونقل اگر دچار ضربه شده‌اند تغییر شکلی در آن‌ها رخ ندهد. دومین صورت آن، آنست که برخی مواد شیمیایی باعث تغییر شکل بشکه‌های پلاستیکی بی‌کیفیت می‌شود واکنش‌های شیمیایی که در درون بشکه و در درون مواد شیمیایی در بشکه پلاستیکی رخ می‌دهد می‌تواند سبب این تغییر شکل شود. بنابراین بشکه پلاستیکی باید در مقابل تغییر شکل ناشی از مواد شیمیایی نیز مقاوم باشد.

 دیگر عوامل

برخی دیگر از عواملی که لازم است در ساخت بشکه مناسب برای مواد شیمیایی لحاظ شود عبارت‌اند از

  • نیاز نبودن به رنگ ‌آمیزی داخلی و خارجی بشکه
  • عدم نیاز به اعمال پوشش بر روی بشکه
  • مقاومت بشکه دربرابر حرارت و میعان
  • مقاومت بشکه دربرابر تنش
  • امکان چسباندن یا حکاکی لوگو بر روی بشکه
  • دارا بودن درب‌های پلمپ دار و بازنشدن آن درها در حین حمل‌ و نقل
  • مجهز بودن به درب‌های سوپاپ دار برای جلوگیری از بالا رفتن فشار
  • قابلیت ضربه‌پذیری بالا
  • طراحی مناسب برای انبار کردن
مهم ترین مزیت های بشکه مناسب برای مواد شیمیایی
مهم ترین مزیت های بشکه مناسب برای مواد شیمیایی

سخن پایانی

در این مقاله درباره همه ویژگی‌هایی که لازم است  بشکه مناسب برای مواد شیمیایی داشته باشند صحبت کردیم. استفاده از بشکه پلاستیکی مناسب علاوه‌ بر این‌ که باعث صرفه ‌جویی در هزینه‌های تولیدکنندگان می‌شوند می‌توانند جابجایی مواد مختلف از جمله مواد شیمیایی را بهبود بخشند.

 علی ‌رغم این‌ که بسته ‌بندی‌های دیگری نیز برای حمل ‌و نقل و نگه ‌داری مواد شیمیایی وجود دارد اما بشکه ‌های پلاستیکی یکی از معروف ‌ترین و محبوب‌ ترین این بسته ‌بندی ‌ها بشمار می‌روند. بشکه های پلاستیکی معمولاً تحمل بسیار بالاتر و عمر مفید بسیار طولانی ‌تری نسبت ‌به سایر بسته ‌بندی‌ها دارند. دیگر مزایای بشکه مواد شیمیایی نیز در این مقاله به‌ صورت مختصر و مفید ارائه شد. شرکت پارت پارس وین تولیدکننده و فروشنده انواع بشکه های پلاستیکی صنعتی یکی از بهترین و باسابقه‌ ترین تولیدکنندگان این حوزه بشمار می‌رود.  کیفیت بسیار بالای بشکه‌های پلاستیکی تولید شده توسط این شرکت، قیمت مناسب و… بسیاری از صنعتگران را به خود جذب کرده‌است . برای ثبت سفارش و ارتباط با این شرکت می‌توانید از طریق واتساپ یا تماس تلفنی در ارتباط باشید.

سولات متداول

مواد شیمیایی چه موادی هستند و چرا نگه داری آن ها چالش برانگیز است؟

مواد شیمیایی موادی اند که به راحتی و به سرعت واکنش میدهند. این مواد در مقابل نور خورشید، ترکیب با مواد دیگر (مثلا ظرف نگه دارنده) و .... دچار تغییراتی میشوند که هم باعث فساد آن ماده میشود و هم گاهی میتواند واکنش های خطرناکی مثل احتراق را به دنبال داشته باشد.

بهترین ظرف برای حمل و نقل و نگه داری مواد شیمیایی چیست؟

از آن جا که بشکه های پلاستیکی صنعتی با خواص منحصر به مفرد خود با مواد شیمیایی واکنش نمیدهند و باعث فساد مواد و واکنش های خطر آفرین نمیشوند یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ و نگه داری مواد شیمیایی محسوب میشوند.

چه ویژگی هایی بشکه های پلاستیکی را از دیگر ظروف متمایز میکند؟

بسیاری ویژگی ها از جمله مقاومت در برابر تابش فرابنفش، مقاومت در برابر خوردگی،  مقاومت دربرابر حرارت، مقاومت در برابر تنش و ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *