گرانول چیست و آشنایی کلی با گرانول

گرانول چیست

آیا از اتلاف مواد پلیمری خسته شده‌اید؟ آیا حمل و نقل مواد پلیمری برایتان سخت است؟ آیا اطلاعات کمی درباره‌ی اشکال مختلف مواد پلیمری دارید؟ آیا در تولید پلاستیک دچار مشکل شده‌اید؟ آیا دوست دارید درباره‌ی گرانول بیشتر اطلاعات داشته باشید؟ با ما همراه باشید تا به شما بگوییم گرانول چیست و چرا بهتر است درباره‌ی آن بیشتر بدانید.

امروزه اگر به کارخانجات تولید محصولات پلاستیکی نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که گرانول قسمت وسیعی از مواد اولیه‌ی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

در این مقاله به سوال کلیدی گرانول چیست، مزایایی آن، انواع گرانول، چگونگی تولید آن، نکات مهمی که در خرید گرانول باید مدنظر داشته باشیم، نکات و ویژگی‌های خاص گرانول و هرآنچه که لازم است تا درباره‌ی گرانول بدانید می‌پردازیم.

کافیست چند دقیقه از زمان خود را به مطالعه‌ی این مقاله اختصاص دهید تا بهترین تصمیم را در خرید و استفاده از گرانول بگیرید. با ما همراه باشید.

معرفی گرانول

احتمالا نام گرانول به گوش اکثر کسانی­که فعالیتشان در صنایع پلاستیک و پلیمر بوده خورده باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه­‌ها و روش‌های جدید و مختلفی جهت تولید محصولات پلاستیکی ایجاد شده که اشکال ماده­‌ی اولیه در آن­ها متفاوت است.

مواد اولیه به شکل پودری، پرک و گرانول هستند که بدلیل مزایای زیاد گرانول بیشتر از آن استفاده می‌شود.

گرانول چیست؟ شکل خاصی از موادهای پلیمری که هدف اصلی‌شان آسان کردن حمل و نقل مواد پلیمری، تولید کردن مواد پلاستیکی و کاهش دادن اتلاف مواد در حالت پودری است. گرانول در واقع یک گرید خاص از مواد پلیمری نیست بلکه یک شکل خاص از آن­‌هاست که معمولا دانه‌دانه بوده و گستره­‌ی وسیعی از موادهای پلیمری را شامل می‌شود. برای تولید کردن گرانول حتی می‌توان از مواد پلیمری بازیافتی و یا نو استفاده کرد.

گرانول دارای انوع مختلفی است
گرانول دارای انوع مختلفی است

یک تصور غلط از گرانول در ذهن­‌ها وجود دارد و آن، این است که این محصول را نوعی از ماده­‌ی پلیمری می‌دانند. این را همیشه به یاد داشته باشید که گرانول نام یک پلیمر خاص نیست و یک شکل از پلیمر است که از حالت پودری خارج شده و دانه‌دانه است که کاربردها و مصارف مختلفی دارد.

مهمم‌ترین دلیل استفاده از گرانول آسان بودن استفاده‌ی آن در تولید است. پودرها معمولا در هوا پراکنده می‌شوند و علاوه‌بر آلودگی‌هایی که در محیط کارگاه ایجاد می‌کنند و تنفس افراد را دچار مشکل می‌کنند؛ میزان قابل توجهی از آن ماده نیز هدر می‌رود. گرانول از این دردسرها دور است. سیستم دستگاه‌هایی که شکل‌دهی پلاستیک را انجام می‌دهند طوری طراحی شده است که مواد اولیه آن بهتر است به شکل گرانول باشد.

به همین دلایل است که ترجیح تولیدکنندگان همیشه این بوده که بجای شکل پودری از حالت گرانولی استفاده نمایند. برای اینکه محصولات پلیمری را از گرانول تولید کنند ابتدا باید ذوب کرده و سپس آن را شکل دهند.

 انواع گرانول

در اکثر مواقع گرانول‌ها به دو روش قالب‌گیری بادی و قالب‌گیری تزریقی تبدیل به محصول نهایی می‌شوند. تقسیم‌بندی‌های متفاوتی از گرانول‌ها بر اساس روش تولید و ساختار کریستالی ماده اولیه وجود دارد.

مهم‌ترین و متداول‌ترین گرانول چیست؟ گرانول پلی‌اتیلن با گریدهایش و گرانول پلی‌پروپیلن با گریدهایش است.

گرانول پلی‌اتیلن دارای فرمول شیمیایی و همچنین ساختار کریستالی مشخصی است. با هر تغییر در طرز قرار گرفتن شاخه‌های پلیمری، گریدهایی که سبک هستند، گریدهای با وزن متوسط و نیز وزن مولکولی بالا تشکیل می‌گردند. این را باید به خاطر داشته باشیم که با روش‌های تولید متفاوت پلی‎اتیلن‌ها به گرید تزریقی و بادی تقسیم می‌شوند.

با ترکیب دو روش بالا از دسته‌بندی، مهم‌ترین گرید پلی‌اتیلن شامل گرانول‌های سبک تزریقی، گرانول‌های سنگین تزریقی، گرانول‌های سنگین بادی و گرانول‌های پلی‌اتیلن سبک خطی است. در کنار موارد ذکر شده گریدهای دیگری هم هستند که نسبت به انواع گفته شده کم‌تر استفاده می‌شوند.

کاربرد گرانول
کاربرد گرانول

دومین نوع گرانول پلی پروپیلن است. بطور کلی گرانول پلی‌پروپیلن شامل دو دسته‌ی هموپلیمر و کوپلیمر است. هموپلیمر از پلیمریزاسیون کردن مونومر پروپیلن تولید می‌شود که نام دیگر آن پ.پ نساجی است. کوپلیمر از پلیمریزاسیون کردن پروپیلن با کومونومر اتیلن ساخته می‌شود و نام دیگر آن پ.پ شیمیایی است.

گرانول پلی کربنات سومین نوع است که به نوعی از پلیمرهایی که شفاف هستند پلی‌کربنات می‌گویند که برای ساخت وسایل مختلف کاربرد دارد. مهم‌ترین ویژگی پلی‌کربنات شفاف بودن و نیز امکان انتقال نور است. موارد استفاده‌ی پلی‌کربنات تزریقی در ساخت محصولاتی مانند چراغ خودروها، محصولات مصرفی، قطعات مربوط به لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و… است. از معایب مهمی که دارد ترک خوردن بالای این ماده در برابر ضربه است.

علاوه‌بر مواردی که در بالا ذکر شد انواع دیگری از گرانول‌ها هم هستند که کاربردهای مختلفی دارند. انواع این مواد مانند abs، پلی استایرن‌ها و پیلیمرهای مهندسی و مابقی گرانول‌ها هستند.

راه تولید گرانول چیست؟

جهت تولید گرانول هنگامی که پلیمر تولید می‌شود، در داخل دستگاه اکسترودر شروع به ذوب می‌کنند و در سر اکسترودر چیزی شبیه به کاتر قرار دارد تا پلیمر خروجی را به طور مرتب قطع نماید و گرانول تولید شود.

مواد پلاستیکی که بازیافت شده و آسیاب شده‌اند به شکل ورقه‌ای و گوشه‌های تیز هستند و نمی‌توانند در داخل قیف‌های ورودی دستگاه‌ها قرار بگیرند. در هنگام میکس شدن نیز بخاطر عدم یکنواخت بودن اندازه‌شان با سایر مواد در اکثر موارد یک ترکیب غیر یکنواخت را تشکیل می‌دهند. بنابراین مصرف‌کنندگان بیشتر ترجیح می‌دهند که موادی که خریداری می‌کنند به صورت گرانول یا ساچمه‌های بسیار کوچک پلاستیکی باشد. این کار توسط خطی که خط تولید گرانول نام دارد انجام می‌شود.

گرانول به صورت دانه‌دانه است
گرانول به صورت دانه‌دانه است

مرحله‌ی آخر بسیاری از خط‌های بازیافت پلاستیک، بیرون‌رانی است که در بیشتر موارد مواد یکدست دریافت می‌کنند. اگر خط بازیافت در مرحله‌های تمیز کردن، خشک کردن و …. به درستی عمل نکنند، خارج کننده هم درست عمل نمی‌کند. البته این مسئله بیشتر در مراحل دیگر خط بازیافت ممکن است اتفاق بیفتد.

نکات مهم در خرید گرانول چیست؟

همانطور که می‌دانید از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان فعال در حوزه‌ی پلاستیک  خرید گرانول‌های با کیفیت و قیمت مناسب است. حال سوال این است که برخی چالش‌ها در خریداری گرانول چیست؟ در این قسمت به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین چالش قیمت گرانول است. گرانول‌ها نرخ مشخصی ندارند و ممکن است هر تولیدکننده‌ی گرانول قیمتی متفاوت با سایر به شما بدهد. حال این سوال پیش می‌آید که کدام قیمت با کدام کیفیت بهتر است؟ البته نوسانات قیمت ارز و جهانی مواد پتروشیمی بطور مستقیم بر روی گرانول اثر دارد که بهتر است قبل از خرید حتما با مراکز معتبر فروش گرانول در تماس بوده و استعلام بگیریم تا بهترین قیمت و کیفیت را تهیه کنیم.

چالش دوم در خرید گرانول کاربرد مدنظر ما برای گرانول است. بنابراین با توجه به محصولی که می‌خواهیم تولید کنیم باید گرانول مورد نظر را تهیه نماییم.

چالش سوم در خرید گرانول این است که حتما از تامین‌کننده‌های مطمئن، گرانول تهیه کنیم. تولیدکنندگان در این زمینه زیاد هستند و بسیاری از آن‌ها ادعاهایی خلاف واقع دارند. پس حتما قبل از خرید اعتبار تامین‌کننده را بررسی و بسنجیم.

آخرین چالشی که ممکن است با آن روبرو شوید، کیفیت مواد مصرفی در تولید کردن گرانول است که تاثیری مستقیم روی محصول نهایی می‌گذارد. حال شما بسته به کاربردی که برایتان دارد می‌توانید از مواد نو و درجه یک یا مواد بازیافتی برای تولید محصولتان بهره ببرید. با توجه به کاربرد باید بهترین انتخاب را داشته باشید.

گرانول چیست و چرا باید استفاده شود
گرانول چیست و چرا باید استفاده شود

نکات مهمی که بهتر است درباره گرانول و پلیمر بدانید

برخی ویژگی‌ها و نکات مهم درباره‌ی پلیمر و گرانول که دانستن آن‌ها در انتخاب و خرید و… به شما کمک می‌کند از جمله:

  • با توجه به کاربرد، میزان ویسکوزیته بودن، نوع پلیمریزاسیون و سایر عوامل؛ همه‌ی مواد پلیمری می‌توانند به گرانول تبدیل شوند.
  • در برخی موارد با توجه به پیچیده بودن شرایط پلیمریزاسیون و عوامل دیگر ممکن است پلیمر به شکل پودر یا محلول و… ساخته شود.
  • از اهداف اصلی که پلیمر تولید می‌شود تولید یک ماده با خاصیت‌های مطلوب است. رسیدن به این خواص و کنترل کردن آن در حین انجام فرآیند پلیمریزاسیون بستگی به برخی عوامل مانند دما، کاتالیزور، فشار و… دارد.
  • پلیمرهایی که برای بار اول ذوب و سپس شکل‌دهی می‌شوند نسبت به بازیافتی‌هایی که چندین بار ذوب شده‌اند خواص بهتری دارند.
  • برخی از پلیمرها با وجود چند بار ذوب شدن و شکل‌دهی اما می‌توانند خاصیت خود را حفظ کنند ولی بعضی از آن‌ها مانند pvc که کاربرد زیادی هم در انواع ورق‌ها، پروفیل در و پنجره، لوازم خانگی، سفره، کابل‌ها و … دارد؛ بعد از بازیافت کردن خاصیت خود را براحتی از دست می‌دهد.
  • از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین قسمت‌های صنعت پلاستیک قسمت بازیافت پلاستیک‌ها به گرانول قابل مصرف مجدد برای دیگر تولیدکنندگان است؛ زیرا مواد اولیه برای این صنعت لاستیک‌های فرسوده شده در مناطق مختلف کشور است که در ایران بسیار زیاد یافته می‌شود و حتی سالیانه چندین هزار تن به آن مقدار افزوده می‌گردد.
  • محصولاتی که از این ماشین‌آلات تولید می‌شود مانند پودر لاستیک و گرانول لاستیک، از مواد اولیه بسیاری از صنایع مانند تولید انواع تقویت کننده‌ها، آسفالت، انواع کف‌پوش‌ها، بتن، جایگزین رنگ‌ها و حتی به عنوان سوخت در ماده‌ی اولیه لاستیک سازی، کوره و… است. این مواد کاربرد بسیاری در داخل و خارج کشور دارد.

توجه به این نکات باعث می‌شود شناخت و آگاهی بیشتری از مواد اولیه داشته و انتخاب بهتری داشته باشید.

گرانول به صورت پودری تولید نمی‌شود
گرانول به صورت پودری تولید نمی‌شود

آشنایی با پارت پارس وین

پارت پارس وین، کارخانه تولید بشکه پلاستیکی است که در طی 48 ساعت قادر به تولید نزدیک به سه هزار بشکه برای صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و پتروشیمی است. این کارخانه‌ی بزرگ همچنین محصولات پلی‌اتیلن برای کشاورزی و قطعات خودرویی را تولید می‌کند.

پارت پارس وین در صنعت بسته‌بندی نیز پیشرو بوده و طراحی، ساخت دستگاه تولید بشکه صنعتی و مکعبی، ساخت قالب و تقویت کردن درب بشکه‌ها را انجام می‌دهد.

این کارخانه در تولید بشکه‌های صنعتی با اشکال و سایزهای اختصاصی،برند و لوگوی مورد نظر مشتری آماده‌ی خدمت است. همچنین این شرکت در حمل و نقل و انبار باعث بهینه‌سازی شده و  برای جلوگیری از تلف شدن انرژی، فضا و هزینه انتقال، بشکه‌های پلاستیکی مکعبی را برای اولین بار و به صورت اختصاصی تولید نموده است.

پارس وین تنوع بالایی در محصولات دارد که بخش عظیمی از نیاز یک مشتری را برطرف می‌کند. در یکی از شاهراه‌های مرکزی و بسیار مهم کشور قرار دارد که باعث تامین خیلی سریع و در موعد مقرر و همراه با کاهش هزینه‌ی حمل و نقل می‌شود.

تقویت درب محصولات باعث می‌شود تا بسته‌بندی‌ها محکم‌تر شده و محموله‌های باری کمتر در معرض خطر قرار گیرند. رعایت اصول بهداشتی از مهم‌ترین فاکتورهای بسته‌بندی است که این کارخانه در امور مربوط به بهداشت پیشگام بوده و حتی بشکه‌های آن خودرنگ هستند و نیازی به کاور و اپوکسی ندارد.

قیمت محصول بسیار پر اهمیت بوده و از مهم‌ترین فاکتورها محسوب می‌شود که پارت پارس وین با تولید دستگاه‌ها در ایران باعث خودکفایی و سودآوری بیشتر و قیمت مناسب شده است.

اینکه در زمان کوتاه بتوانیم تولید در تیراژ بالا داشته باشیم از دیگر فاکتورهای مهم در زمینه‌یبسته‌بندی خصوصا برای صنایع بزرگی مانند پتروشیمی محسوب می‌شود که این شرکت با داشتن این قابلیت و توانایی در تحویل سریع، می‌تواند شریکی بی‌نظیر باشد.

علت کاربرد زیاد گرانول چیست
علت کاربرد زیاد گرانول چیست

سخن پایانی

از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که فعالان صنعت بازیافت دارند تهیه کردن گرانول با کیفیت بالا و یک‌دست است که باعث پایین آمدن کیفیت محصول نشود و برخی مشکلات فرایندی و کیفیتی را برای مصرف‌کننده نداشته باشد.

همانطور که پیش‌تر گفتیم همیشه دغدغه‌هایی در میان تولیدکنندگان وجود دارد که آیا گرانول تهیه شده از نظر کیفیت و قیمت مورد مناسبی بوده یا خیر؟ پارت پارس وین به عنوان یکی از تولیدکنندگانی که در ایران فعالیت دارد به شما کمک می‌کند تا از این دغدغه رهایی یابید.

در این مقاله تلاش کردیم تا هرآنچه که نیاز بود درباره‌ی گرانول چیست، انواع گرانول و نکات مهم و کلیدی درباره‌ی آن در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده و در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کرده باشد.

اشکال و رنگ‌های گرانول
اشکال و رنگ‌های گرانول

شما می‌توانید سوالات خود را از طریق تماس و یا کامنت با ما به اشتراک بگذارید تا خیلی سریع به آن‌ها پاسخ دهیم. همچنین برای گرفتن مشاوره و خرید بهتر واتساپ نیز راه ارتباطی دیگری است. جهت سفارش محصولات با کیفیت بالا و بی‌نظیر با ما در ارتباط باشید و در کوتاه‌ترین زمان محصول خود را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *