کاربرد بشکه پلاستیکی؛ از مصارف صنعتی تا کاربردهای خلاقانه

کاربرد بشکه پلاستیکی

خمره‌های سفالی و بشکه‌های چوبی از زمان‌های دور برای ذخیره و جابه‌جایی مواد غذایی، آب و مواد دیگر مورد استفاده بشر قرار می‌گرفتند. در دوران جدید این نیاز رشدی انفجاری داشته. هرچند شاید دیگر هر کسی به‌طور مستقیم در خانه خود از ظروف حجیمی مثل بشکه‌ها استفاده نکند اما اکثر موادی که ما استفاده می‌کنیم از پنیر و روغن گرفته تا مواد شیمیایی، شوینده و بهداشتی قبل از این‌که به‌دست ما برسند توسط بشکه‌ها ذخیره و جابه‌جا می‌شوند.
حجم ذخیره‌سازی و جابجایی در صنعت بسته‌بندی امروزه آنقدر زیاد است که بشکه‌های چوبی و خمره‌های سفالی که گفتیم دیگر به هیچ وجه جواب‌گوی نیازهای موجود نیستند. این نیاز روزافزون باعث شده بشکه‌های فیبری، فلزی و پلاستیکی جایگزین فامیل‌های قدیمی‌شان شوند. کاربرد بشکه پلاستیکی از انواع دیگر بشکه بیشتر است و استفاده از آن راحت‌‌تر.

در این مقاله با ما باشید تا با هم درباره کاربرد بشکه پلاستیکی در صنعت صحبت کنیم و کاربردهای خلاقانه بشکه پلاستیکی در مصارف شخصی را به شما معرفی کنیم.

آنچه باید درباره کاربرد بشکه پلاستیکی بدانید

همان‌طور که گفتیم بشکه‌ها مهم‌ترین نوع ظروف در صنعت بسته‌بندی حجیم هستند. اگر دوست دارید درباره مقایسه انواع بشکه از جمله فیبری، پلاستیکی و فلزی بیش‌تر بدانید مقاله «بشکه فلزی یا بشکه پلاستیکی» را از دست ندهید. اگر بخواهیم به‌طور خلاصه به چند مورد از ویژگی بشکه‌های پلاستیکی اشاره کنیم می‌توان به قیمت مناسب‌تر، وزن پایین‌تر و قابلیت‌های فراوان آن اشاره کرد. جنس بشکه پلاستیکی صنعتی به گونه ای است که مواد درون آن در حین حمل و نقل و ذخیره سازی آسیب نمی بیند. برخلاف فولاد جنس پلاستیک پلی اتیلن خورندگی ندارد. همچنین، تنوع بالا در حجم بشکه های پلاستیکی باعث می‌شود که برای انواع زیادی از کاربردها مناسب باشند.

در ادامه به برخی از موارد کاربرد بشکه پلاستیکی یا صنعتی و ویژگی ها و مزایای آن خواهیم پرداخت.

بشکه های پلاستیکی به دلیل اهمیت بالایی که دارند باید دارای جنس مرغوب باشند و پروانه بهداشت داشته باشند. تنها 4 یا 5 کارخانه در زمینه تولید و فروش بشکه های دارای پروانه بهداشت می باشند. کارخانه پارت پارس وین دارای مجوز بهداشت است و در زمینه فروش بشکه های صنعتی فعالیت میکند.

کاربرد بشکه پلاستیکی
کاربرد بشکه پلاستیکی

موارد استفاده و کاربرد بشکه پلاستیکی

در این بخش به مهم ترین موارد کاربرد بشکه پلاستیکی اشاره خواهیم کرد.

1.مواد غذایی و نوشیدنی ها

 شما می توانید انواع روغن های خوراکی،غلات، گیاهان، شیر خشک،شکر،آرد و… را درون بشکه های صنعتی نگهداری کنید. بشکه پلاستیکی صنعتی مخصوص حمل ونقل و نگهداری مواد غذایی باید حتما گواهی بهداشت داشته باشد. این نماد معمولاً در انتهای ظرف قرار دارد.

یکی از موارد کاربرد بشکه صنعتی حمل و نقل مواد غذایی است. بشکه های پلاستیکی که دارای food grade هستند مخصوص این کار هستند. این بشکه ها باید طوری ساخته شوند که در برابر نور خورشید و اشعه UV مقاوم باشند تا مواد غذایی فاسد نشوند. در این بشکه ها می توان، هر گونه مواد غذایی، حتی آب شرب را ذخیره کرد و هیچ گونه نگرانی برای از دست رفتن کیفیت آن وجود ندارد.

البته در هر صورت نباید بشکه‌ها را در زمان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد. درست است که این بشکه‌ها در برابر اشعه فرابنفش مقاوم هستند اما اگر در مدت زمان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشند، محیط مناسبی برای رشد جلبک‌ها فراهم می‌شود.

نکته‌ای بسیار کاربردی در این زمینه وجود دارد. معمولا اگر مواد غذایی به مدتی طولانی در بشکه‌های پلاستیکی باشند، بعد از خالی شدن، باز هم بوی آن‌ها در بشکه باقی می‌ماند. شما می‌توانید با خواندن مقاله از بین بردن بوی بشکه پلاستیکی، به‌راحتی بوی محتویات قبلی را از بین ببرید.

2.دارو و مواد بهداشتی

همان طور که گفته شد بشکه های پلاستیکی تولید شده از پلی اتیلن در برابر نور خورشید مقاوم است و کاملاً ضد نشت می باشد. درنتیجه این بشکه ها مانع از پخته شدن یا خرابی محصولات دارویی و مواد شیمیایی یا حتی تبدیل آن ها به قارچ خواهند شد. همچنین بخش زیادی از مواد آرایشی نیز توسط این بشکه های پلاستیکی حمل ونقل و نگهداری می شود.

3.مدیریت پسماند ها

عموما زباله های صنعتی بسیار خطرناک اند. به همین دلیل باید در جمع آوری، مدیریت و دفع این نوع زباله ها بسیار توجه کرد. در غیر این صورت اثرات زیست محیطی بسیار خطرناکی دامن گیر جامعه خواهد شد.

 کاربرد بشکه پلاستیکی به عنوان یک محفظه کارآمد و ایمن، راهکار ایده آلی برای جمع آوری و دفع زباله های صنعتی به شمار می رود. به این ترتیب جلوی هرگونه خطری مثل آلودگی محیطی و از بین رفتن حیوانات بومی گرفته میشود.

4.مواد شیمیایی و انواع شوینده ها

با بشکه های پلاستیکی، می توانید هر ماده شیمیایی نظیر اسید های خطرناک را بدون نگرانی خوردگی و سوختگی بشکه بر اثر اسید جا به جا کنید. معمولا برای جا به جایی مواد شیمیایی از بشکه صنعتی دو جداره استفاده می شود. این بشکه ها دارای مقاومت زیادی در برابر سوختگی و خوردگی هستند.

ازآنجا که بشکه های پلاستیکی مانع از فرایند اکسیداسیون می شوند، بهترین گزینه برای حمل ونقل و نگهداری محصولات شوینده ی مستعد اکسیداسیون و کاهش مصرف هستند.

5. روغن صنعتی

بشکه های پلاستیکی به دلیل مقاوم بودن در برابر نور خورشید و تغییرات دما، گزینه خوبی برای حمل و نقل مواد صنعتی و اشتعال زا هستند. به دلیل داشتن رنگدانه های آبی در بشکه های پلاستیکی ، اشعه های فرابنفش دفع می شوند.

6.ذخیره کردن محصولات شیمیایی

انواع بشکه پلاستیکی، یکی از مناسب ترین گزینه ها برای نگه داری محصولات شیمیایی است. برای ذخیره مواد شیمیایی نیاز به مخزن های با دوام و بدون خوردگی است به طوری که اثرات این مواد شیمیایی، را بدون این که آسیب ببینند یا خود محصول را آلوده کنند تحمل کنند.

از آن جا که عموم این مخزن های پلاستیکی از پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا ساخته میشود برای این هدف بسیار مناسب است. علاوه بر این، آن ها میتوانند به خوبی از محصولات غذایی و دارویی در برابر آلودگی و اثرات زیست محیطی نیز کمک کنند.

به این ترتیب صنایع متفاوت مثل مواد غذایی و آشامیدنی، دارویی، شیمیایی و پتروشیمی میتوانند از این محفظه های با کیفیت برای انجام چندین عملیات از جمله حمل و نقل و ذخیره سازی استفاده کنند.

انواع بشکه های پلاستیکی عموما از مواد پلی اتیلن با کیفیت که بسیار مستحکم و با دوام است، مطابق با استاندارد ها و مقررات تعیین شده سازمان ملل و دستور العمل بسته بندی مواد ساخته میشود.

از همه مهم تر شما میتوانید از این محفظه های پلاستیکی برای ذخیره سازی طولانی مدت محصولات(خشک یا مایع) در فضای باز، بدون نگرانی از آسیب دیدن محصولات زیر نور خورشید استفاده کنید. این مخزن ها کاملا در برابر اشعه ی فرابنفش خورشید مقاوم اند.

کاربرد بشکه پلاستیکی
کاربرد بشکه پلاستیکی

استفاده‌های خلاقانه از بشکه‌های پلاستیکی

کاربرد بشکه پلاستیکی به مصارف صنعتی محدود نمی‌شود. شما در خانه، باغ، خانه‌باغ و جاهای دیگر می‌توانید به اشکال مختلف از بشکه‌های پلاستیکی استفاده کنید. البته برای این استفاده‌ها بهتر است بشکه‌های دسته‌دوم پیدا کنید تا هزینه کم‌تری بپردازید.

کاربرد بشکه پلاستیکی برای کودسازی

یکی از موارد استفاده از بشکه‌های پلاستیکی ساخت کود و کمپوست به روش‌های مختلف است. با قرار دادن دور ریز مواد غذایی در بشکه‌های پلاستیکی می‌توان کود مناسبی برای گیاهان تهیه کرد. تهیه کود نیازمند فضایی کاملا بسته دارد که از حشرات موذی و از نور خورشید دور باشد.

استفاده از بشکه‌های پلاستیکی برای کودسازی باعث می‌شود فضای کم‌تری برای این‌کار اختصاص پیدا کند و انجام فرایند کودسازی سریع‌تر اتفاق بیفتد.

ساخت یک باغچه

شما به راحتی می‌توانید با برش دادن یک بشکه پلاستیکی یا دونیم کردن آن از وسط برای خودتان یک باغچه و یا به‌عبارتی یک گلدان بزرگ بسازید.

 

کاربرد بشکه پلاستیکی

استفاده از بشکه پلاستیکی برای ذخیره و نگهداری آب باران

بشکه پلاستیکی بهترین وسیله برای ذخیره و نگهداری آب باران است. بشکه‌های پلاستیکی بخاطر فضای کاملا بسته و بدون منفذ، جلوی رشد قارچ‌ها و جلبک‌ها را می‌گیرند در حالی که بشکه‌های فلزی بخاطر وجود منافذ هرچند کوچک در محل جوش چنین قابلیتی ندارند. علاوه بر این بشکه‌های پلاستیکی مشکل زنگ زدن را نیز نخواهند داشت.

کاربرد بشکه پلاستیکی

البته باید در نظر داشته باشید که اگر از بشکه‌های دسته دوم برای جمع‌اوری آب باران برای شرب استفاده می‌کنید یا باید این بشکه‌ها کاملا با مواد شیمیایی مانند ید به صورت کاملا شستشو شوند. در غیر این صورت از این آب می‌توان برای آبیاری گیاهان یا شستشو استفاده کرد.

مزایای کاربرد بشکه پلاستیکی

 1. این نوع بشکه‌­ها با دوام هستند و می­توانند مدت طولانی­‌تری مورد استفاده قرار گیرند.
 2. به دلیل اینکه از مواد اولیه باکیفیتی تهیه شده اند، بعد از گذشت زمان هم از کیفیتشان کاسته نمی­شود و حتی عطر و طعم مواد غذایی بر روی بشکه تأثیری ندارد.
 3. پایداری این نوع بشکه، مانع از ترک­ خوردگی و خرابی آن می­شود.
 4. با افزایش تکنولوژی، قیمت بشکه تهیه شده از پلاستیک پایین آمده و مقرون به صرفه است.
 5. این بشکه ها دچار نشتی نمی­شوند و در برابر تغییر PH مواد درون محفظه مقاوم هستند.
 6. در این بشکه ها حتی می­توانید آب خنک هم نگهداری کنید و چون عایق هستند مطمئن باشید آب درون محفظه خنک باقی می­ماند.
 7. پس از پایان عمر این نوع بشکه­‌ها، می­توانند برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.
 8. تولیدکنندگان ایرانی همه تلاش خود را می­کنند که محصول نهایی کیفیت لازم را داشته باشد و بشکه ای که در ایران تولید می­شود از نظر کیفیت با بشکه پلاستیکی خارجی رقابت می­کند و تکنولوژی­های مربوط به تجزیه کاملا در آن لحاظ شده است.
 9. کاربرد بشکه پلاستیکی در بسیاری موارد به کاهش اثرات زیست محیطی کمک می­کند. همچنین در کاهش استفاده از مواد و انتشار کربن بسیار کمک کننده هستند.
 • این نوع بشکه ها در حفظ عمر مفید مواد خوراکی بسیار کارآمد هستند.
 • می­توانند به ذخیره انرژی کمک کنند و از آن­جایی که عایق هستند می­توانند از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند.

مهم ترین موارد ویژگی بشکه پلاستیکی

تا اینجا موارد کاربرد بشکه صنعتی را توضیح داده شد و اکنون می خواهیم مهم ترین ویژگی بشکه صنعتی را بررسی کنیم.

1. بشکه صنعتی، دوستدار محیط زیست

یکی از ویژگی ها و موار کاربرد بشکه پلاستیکی این است که در کاهش رد پای ما بر محیط زیست بسیار موثر هستند و نسبت به دیگر وسایل حمل و نقل، آلودگی خیلی کم یا حتی آلودگی در حد صفر دارند.

با توجه به طریقه ساخت بشکه صنعتی، تولید آنها باعث افزایش کربن در چرخه هوا نمی شود و این یک مزیت بزرگ و ویژگی بشکه صنعتی به حساب می آید.

2. کاهش ضایعات

تجربه خریداران نشان می دهد که کاربرد بشکه پلاستیکی، در کاهش ضایعات بسیار موثرند. معمولا در انتقال مواد و محصولات خود مقداری ضایعات دارید.

بشکه های پلاستیکی عمر مواد غذایی و مواد صنعتی را تا حدی بالا می برند و در برابر تغییرات آب و هوایی، تغییرات دما و فشار موثرند. همچنین خود بشکه های پلاستیکی ضایعات محسوب نمی شوند.

3. قابلیت بازیافت

بشکه صنعتی قابل بازیافت است. این نوع بشکه می تواند بعد از مصرف برای حمل و نقل، به مواد جدید و کاربردی تبدیل شود.

مواد سازنده این بشکه ها، طبیعت دوست هستند و کمک می کنند تا به محیط زیست اثرات مخربی وارد نشوند.

شما می‌توانید از این محفظه های پلاستیکی خود چندین ‌بار استفاده کنید و نگران آسیب دیدن آن نباشید. این‌ مورد به شما کمک می‌کند در هزینه حمل‌ و نقل و نگه داری از محصولاتتان هزینه کمتری صرف کنید.

همچنین از آسیب دیدن به محیط‌ زیست نیز جلوگیری کنید. شما می‌توانید بعد از هر بار استفاده، آن‌ها را کاملاً بشویید و از آن‌ها دوباره استفاده کنید و نگران آسیب دیدن بشکه ها یا محصولات درون آن نباشید.

توجه داشته باشید اگر مواد درون آن ها، بودار باشد بعد از تمیز کردن ممکن است تا مدتی بوی آن همچنان درون بشکه از بین نرود.

4. قیمت مناسب

قیمت بشکه های صنعتی در مقایسه با جایگزین های خود، بسیار به صرفه و اقتصادی است. شما می توانید بشکه های پلاستیکی را با قیمت خیلی پایین خریداری کنید و در زمان و وقت خود صرفه جویی کنید.

شرکت پارس پارت وین، سود را در مدیریت هزینه ها می بیند و با قیمتی به صرفه تر تسبت به رقبای خود بشکه‌های پلاستیکی را عرضه می‌کند.

می‌توانید بشکه‌های مورد نظر خود را در تیراژ بالا طبق ویژگی‌های مورد نظر از جهت اندازه، ضخامت و غیره سفارش داده و در کوتاه‌ترین زمان تحویل بگیرید.

. مقاومت بالا

این محفظه های پلاستیکی بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید مقاوم اند .شما می‌توانید آن‌ها را بکوبید یا پرتاب کنید و مطمئن باشید کالاهای درون آن کاملا سالمند.

این مخزن های پلاستیکی برای نگه داری و حمل‌ و نقل تمامی محصولات از جمله محصولات غذایی پتروشیمی و شیمیایی بسیار مقاوم اند و بدون نگرانی از آسیب دیدن این محفظه‌ های مستحکم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بشکه های پلاستیکی معمولا به دلیل داشتن پلی اتیلن در ساختار خود از استحکام نسبتا خوبی برخوردار هستند. اما باز هم در اثر ضربه های شدید و تنش، دچار تو رفتگی و ترک می شوند.

حتما می‌دانید که اشعه های مضر خورشید خصوصا اشعه ماوراء بنفش به بسیاری محصولات خصوصا محصولات غذایی آسیب خواهد زد اما این محفظه های پلی‌اتیلنی در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت و به محصولات درون آن آسیب نخواهند زد.

توجه کنید اگر آن ‌ها را به صورت طولانی مدت در معرض گرمای نور خورشید قرار دهید، گرما را جذب خواهند کرد و ممکن است از این طریق به مواد درون آن گاها آسیب برسد.

کارخانه پارت پارس وین با استفاده از مواد مرغوب در فرآیند تولید بشکه، باعث استحکام بشکه های خود شده است. قبل تر اشاره کردیم که یکی از عیب های بشکه های صنعتی، ضعیف بودن در برابر ضربه و تو رفتگی است. اما کارخانه پارت پارس وین با استفاده از مواد مرغوب، احتمال این آسیب ها را تا حد زیادی کاهش داده است و این برتری را نسبت به همکاران خود فراهم ساخته است.

کاربرد بشکه پلاستیکی
کاربرد بشکه پلاستیکی

6. سبک و قابل حمل

بشکه های صنعتی، از دو نوع پلی اتیلن خطی و مقاوم به دست می آیند که دو نوع کم تراکم و پر تراکم‌ دارد. در کل پلی اتیلن ماده سبکی به حساب می آید و بشکه های صنعتی نیز وزن بسیار سبکی دارند.

این وزن سبک در حمل و نقل نیز موثر است و باعث می شود تا بشکه به همراه محتویات داخل خود،‌ راحت تر جا به جا شوند.

شرکت پارت پارس وین برای اولین بار در ایران بشکه‌های مکعبی یا همان بشکه‌های پلاستیکی مکعبی را عرضه و ثبت اختراع کرده است.

بدیهی است بشکه پلاستیکی بسیار راحت‌ تر در کانتینرها جاگذاری می‌شود. این مزیت باعث می‌شود هدررفت بسیار کم‌تری در فضا صورت بگیرد. هم‌چنین این بشکه‌ها برخلاف بشکه‌های استوانه‌ای این قابلیت را دارند که به راحتی در انبار در چندین ردیف روی هم چیده شوند.

با توجه به موارد گفته ‌شده به ‌نظر می‌رسد به ‌راحتی می‌توان فهمید که چرا اکثر شرکت‌ ها از بشکه ‌های پلاستیکی برای حمل‌ و نقل و ذخیره ‌سازی محصولات خود استفاده می‌کنند.

 این ظروف پرکاربرد، به شکلی طراحی شده ‌اند که می‌توانند به خوبی از محصولات شما مراقبت کنند و حتی می‌توان چندین‌ بار از آن‌ها استفاده کرد اگر هم دیگر به آن ‌ها نیازی نداشته باشید به ‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید و دوباره بفروشید پس شما هم بهترین نوع بشکه مناسب برای کسب ‌و کار خود را پیدا کرده و از قدرت آن استفاده کنید!

7. عدم نشت

یکی از مهمترین ویژگی بشکه پلاستیکی توانایی آن در حفظ مایعات است شما می‌توانید بدون نگرانی از نشت این محفظه ‌های پلاستیکی به‌ راحتی محصولات مایع را در آن نگه داری و حمل کنید. حتی وقتی مطمئنید در حین حمل‌ و نقل، تکان می‌خورند.

بد نیست در این قسمت به انواع این مخزن‌های پلاستیکی مختصری اشاره ای کوتاه شود. این مخازن به دو نوع بدون در و در دار تقسیم می‌شوند‌. معمولاً محصولات جامد را در نوع بدون در و مایعات را در نوع در دار نگهداری و حمل می‌کند. گاهاً از نوع دردار برای حمل و نگهداری محصولات جامد نیز استفاده می‌شود.

8. هزینه کم

به‌ طورکلی از بین انواع محفظه های نگهداری، انواع پلاستیکی آن، بسیار مقرون‌ به صرفه هستند و ازآنجا که تولید انواع پلاستیکی ارزان‌ تر از انواع دیگر مانند شیشه‌ ای و فلزی و… تمام خواهد شد بیشتر شرکت‌ها برای حمل و نقل و ذخیره ‌سازی محصولات خود از آن ها استفاده می‌کنند. از طرف دیگر شما می‌توانید از این محفظه های پلاستیکی چندین‌ بار استفاده کنید و با صرف یک ‌بار هزینه از چندین ‌بار خدمات بهره ببرید .

سخن آخر

در این مقاله کاملا توضیح دادیم که کاربردهای صنعتی بشکه چیست. همچنین با شما در مورد استفاده‌های خلاقانه‌ی فراوانی که می‌توان با بشکه پلاستیکی انجام داد صحبت کردیم. ویژگی‌های بشکه‌های پلاستیکی باعث شده این ظروف بسته‌بندی از پرطرفدارترین وسایل حمل و نقل باشند.

با استفاده از محصولات شرکت پارت پارس وین حتی می‌توانید بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید در هزینه‌ های خود صرفه ‌جویی کنید این شرکت با کار کردن روی تیراژ بالا و سود کم محصولات خود را با قیمتی بسیار مناسب‌ تر ارائه خواهد داد.

سوالات متداول

1.برای نگهداری مواد شیمیایی می توان از بشکه‌های پلاستیکی استفاده کرد؟

بله. بشکه‌های پلاستیکی به دلیل اینکه از پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا تشکیل شدند دارای دوام بالا و مقاوم در برابر خوردگی و آسیب‌های زیست محیطی هستند بنابراین می‌توانند بدون اینکه آسیب ببینند اثرات مواد شیمیایی را تحمل کنند.

2.بشکه‌های پلاستیکی قابلیت استفاده مجدد را دارند؟

چون مواد اولیه بشکه‌های پلاستیکی از کیفیت بالایی برخوردار هستند بنابراین با گذشت زمان و استفاده‌های پی در پی از آنها کیفیت‌شان افت نخواهد کرد و می‌توانید برای مصارف گوناگون از آن‌ها استفاده کنید.

3.درصد مقاومت بشکه پلاستیکی به چه است؟

بشکه‌های پلاستیکی مقاومت بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید آن‌ها را بکوبید یا پرتاب کنید و مطمئن باشید کالاهای درون آن کاملا سالمند. بشکه‌های پلاستیکی معمولا به دلیل داشتن ساختار پلی اتیلنی شان در برابر ضربات شدید، ممکن است تنها دچار تو رفتگی و یا ترک شوند.

4.چه نوع بشکه‌ای مناسب نگهداری موادغذایی و خوراکی است؟

تنها بشکه‌هایی که گواهی بهداشت دارند. این نماد را می‌توانید در انتهای ظرف مشاهده کنید. بنابراین بشکه‌های پلاستیکی که دارای food grade هستند مخصوص نگهداری و حمل ونقل‌ مواد غذایی‌اند. این بشکه‌ها طوری ساخته شده‌اند در برابر نور خورشید و اشعه UV بسیار مقاومت بالایی دارند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *